Beyindeki Gölge Oyunu

 

Beyindeki Gölge Oyunu

 

 

İnsan beynine göre, gölge vücudun parçası. Nature Neuroscience adlı bilim dergisinde yayımlanan rapordaki, 'beyin haritasında' gölge de vücudun sınırları içinde.

Britanya'nın başkenti Londra'daki Royal Holloway College uzmanları, gönüllülerle gerçekleştirdiği çalışmalarda, dikkatleri dağıtılmışken insanların yaklaşan cisimlere tepki hızlarını ölçtü. Uzmanlar, deneyler sonucu, herhangi bir nesne insan gölgesine yaklaştığında, beyin aktivitelerinin, sanki cisim vücuda yaklaşıyormuş gibi işlediğini açıkladı.

El feneriyle deney
Testlerde, gönüllüler masaya oturtularak, önündeki beyaz masaya gölgesinin düşmesi sağlandı. Daha sonra el feneri kullanılarak deneklerin masadaki eli ve onun gölgesine düşen ışığa gösterdiği tepkiler ölçüldü. Gönüllülerin ışık ele de, gölgeye de düşse aynı tepkileri verdiğini tespit etti.

İç haritası var
Araştırmayı yürüten Prof. Umberto Castiello, beynin bir iç harita geliştirdiğini ve bu haritanın vücudun tam olarak nerede olduğunu bilmemizi ve dış dünyada hareketine yardımcı olduğunu söyledi. Castiello, araştırma sonuçlarının, gölgenin de haritanın bir parçasını oluşturduğunu gösterdiğini belirtti.


Konu Başlıkları

1-Beynin Gelişimi ve Özellikleri
2-Beyinsel İşlevler
3-Beyinsiz Öğrenme
4-Beyin ve Evrim
5-Beyindeki Gölge Oyunu
6-Beyin Okumak
7-Beyin Tümörü Geni
8-Beyin Fonksiyonları Üzerindeki Etkili Besinler
9-Beyin
10-Beyin Hastalıkları

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !